Class Central is learner-supported. When you buy through links on our site, we may earn an affiliate commission.

Udemy

GNU/Linux Pardus İşletim Sistemi Eğitimi (Temel Seviye)

via Udemy

Overview

Linux Tabanlı Milli İşletim Sistemimizi Tanıyalım. Linux Dünyasını Keşfedelim.

What you'll learn:
 • Pardus İşletim Sisteminin Kurulması
 • Özgür Yazılım Felsefesi
 • Linux Dağıtımları
 • Pardus İşletim Sisteminin Grafik Arayüz Ortamı
 • Pardus İşletim Sisteminin Shell Ortamı
 • Pardus Server Kurulumu
 • Temel Linux Komutları
 • Paket İşlemleri
 • Masaüstü Özelleştirmeleri

Neden Linux Öğrenmelisiniz?

Bilişim camiasında profesyonel olmak istiyorsanız Temel Linux öğrenmekle açılan kapı Siber Güvenlikten, Uygulama ve Oyun Geliştirmeye, Sistem Yöneticiliğinden, Ağ Yöneticiliğine, Büyük Veri den yapay zeka çalışmalarına kadar birçok alanda size kendinizi geliştirme fırsatı sağlayacaktır. Günümüzde Linux dağıtımları her sektörde yerini almış durumda. Otomasyon sistemlerinde, sunucularda, arabaların dijital sensörlerinde, televizyonların işletim sistemlerinde, mobil cihazların büyük bir çoğunluğunda, savunma sanayinde, uçak yazılımlarında, radarlarda, gemilerde, bankalarda ve daha bir çok yerde Linux dağıtımları kullanılıyor. Dolayısıyla; Bilişim camiasında bir kariyer hedefliyorsanız, Linux bilgisi sektörel olarak size katma değer sağlayacaktır. Bugün başlayacağımız Linux Öğrenme Yolculuğunun bir sonu olmadığını ayrıca hatırlatmak isterim. Linux ta kendimizi geliştirmenin en güzel yolunun kendimizi sürekli öğrenci olarak görmek olduğunu da unutmayın.

Pardus Nedir?

PARDUS, Debian GNU/Linux temelli Özgür ve Açık Kaynak kodlu bir işletim sistemidir. İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmekte ve kurulabilmektedir. Kişisel veya kurumsal kullanımlar için Pardus’un rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline getirilmesi için TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirme ve idame çalışmaları devam ettirilmektedir.

Pardus’un, kamu kurum ve kuruluşları ile KOBİ’lerde kolay yaygınlaştırılabilmesi için kurumsal ihtiyaçları karşılayan Açık Kaynak kodlu alt projeleri bulunmaktadır.

Özellikle son yıllarda, kamu kurum ve kuruluşlarında Pardus İşletim Sistemine geçişler hızlanmış durumdadır. Dolayısıyla, önümüzdeki süreçte Linux İşletim Sistemi ile birlikte açık kaynak kodlu yazılımların yaygınlaşması kaçınılmaz olacaktır.

Kurs gereksinimleri veya ön koşulları var mı?

 • Minimum 4 GB RAM, 60 GB disk alanına sahip bir bilgisayar

 • Vmware Workstation, VirtualBox, Hyper-V gibi sanallaştırma platformuna sahip bir işletim sistemi

Taught by

Bilisim Academy

Reviews

Start your review of GNU/Linux Pardus İşletim Sistemi Eğitimi (Temel Seviye)

Never Stop Learning.

Get personalized course recommendations, track subjects and courses with reminders, and more.