Class Central is learner-supported. When you buy through links on our site, we may earn an affiliate commission.

Udemy

Solfej Eğitimi - Nota Öğrenim Dersleri (Başlangıç Seviyesi)

via Udemy

Overview

Solfeggio Education - Notation Learning Lessons (Basic Information)

What you'll learn:
  • Notaların Porte Üzerindeki Yerleri ve Notaların Değerleri
  • Temel Müzik Terimleri
  • Aksan İşaretleri ve Dönüş İşaretleri
  • Alterasyon İşaretleri (Bemol-Diyez-Bekar)
  • Müzikte Zaman Kavramı (Usuller)
  • Gamlar, Aralıklar, Majör ve Minör Akor Kuruluşları ve Teorileri

Bu eğitimin esas amacı;

  • (Ömür boyu erişim sağlanabildiğinden) zaman ve mekan kısıtlaması olmadan dersleri istediğiniz kadar tekrar yapıp pekiştirebilirsiniz. İş dönüşü videoları kulaklıkla dinleyip pekiştirdikten sonra, mekan olarak müsait olduğunuzda da kağıt üzerinde nota yazımı ve okuma etüdleri çalışabilirsiniz.

  • Hobi amaçlı veya meslek edinmek amaçlı, Müziğe gönül vermiş tüm dostların seviyelerini en ileri aşamaya kadar arttırmak, notasyon üzerinde bütün detayları ve nota okumada başlangıç aşamasındaki teknikleri, akademik düzeyde öğretmek amaçlı hazırladığım bu çalışma sizlerin müzik yolculuğunuzda her anlamda yolunuzu açacaktır. Ders videoları; nota yazma ve nota okuma pratikleriyle desteklenip acele edilmeden sabırla tekrar tekrar üzerinden geçildiğinde inanıyorum ki ulaşmak istediğiniz hedefin çok üstünde bir performans sağlayabileceksiniz.


The main purpose of this course;

  • (As lifetime access is available), You can repeat and reinforce the lessons as many times as you want without time and place restrictions. After listening to and reinforcing the videos with headphones, on your return from work, you can work on writing notes and reading scores on paper whenever you are available as a venue.

  • This study, which I have prepared for hobby or profession, will increase the level of all friends who are devoted to music, will teach all the details on the notation, the beginning techniques in score reading at the academic level will pave your way in every sense of your music journey. Course videos; if you supportyourself with note writing and reading practices patiently (over and over again without hurrying), i believe that you will achieve a performance well above the target you want to achieve

Taught by

Enstrüman Öğreniyorum

Related Courses

Reviews

Start your review of Solfej Eğitimi - Nota Öğrenim Dersleri (Başlangıç Seviyesi)

Never Stop Learning!

Get personalized course recommendations, track subjects and courses with reminders, and more.

Sign up for free