Class Central is learner-supported. When you buy through links on our site, we may earn an affiliate commission.

Udemy

Git ve GitHub Kullanmak ve Visual Studio

via Udemy

Overview

Git ve GitHub kullanarak yazılım ve diğer projelerinizde beraberce çalışın. Değişiklikleri kaybetmeyin.

What you'll learn:
  • Bu kursu tamamladığınızda, Git SCM sistemini kullanabilir hale geleceksiniz.
  • Bu kursu tamamladığınızda GitHub Social Coding hizmetlerini kullanmayı ve Local makinanızdaki Git SVN sistemi ile entegre olarak çalıştırabilmeyi öğreneceksiniz.
  • Bu kursta, Git kurlumunu öğreneceksiniz.
  • Bu kursta, GitHub sitesinin temellerini öğreneceksiniz.
  • Bu kursta, Git'i Visual Studio ile kullanabilmeyi öğreneceksiniz.
  • Bu kursta, GitHub Windows Uygulamasını kurmayı ve kullanmayı öğreneceksiniz.

Bu eğitim içeriği YENİEĞİTİMİMİLEYENİLENMİŞTİR ve KAPSAMI GENİŞLETİLMİŞTİR!!

Gerek GitHub web sitesinde olan yenilikler gerekseVisualStudio IDE ve Visual Studio Code ile gelen özelliklerile zamanla içerik değiştiğinden daha açıklayıcı ve detaylı olan yeni eğitimim"Visual Studio ve Visual Studio Code ile Git, GitHub, BitBucket ve TFS Kursu Yayında!!"

!!!En güncel teknolojiler ile bu konuyu öğrenmek için yeni eğitimimi izlemenizi öneririm!!!


Git Nedir?

Git bir versiyon kontrol sistemidir. SCM olarak da adlandırılan bir sistemdir. SCM (Software ConfigurationManagement)ifadesinin kısaltılmış halidir.

Peki bir SCM sistemi olan Git ne işe yarar? diyebilirsiniz..

Bir dosya üzerinde tek başınıza ya da ekip olarak çalıştığınızı düşünün. Siz ya da ekibiniz küçük veya büyük fark etmez, aynı dosya ile çalışmak ve hızla ilerlemek zorundasınızdır. Bu çalışmanızda en fazla sıkıntı veren durum ekipteki kişilerin yaptığı düzenlemelerin, yine ekipteki birisinin yaptıklarıyla çakışmasıdır. Sizin yaptığınız bütün değişiklikler, diğer ekip üyesinde var olmayacağı için o dosyayı farkında olmadan sizin yaptıklarınızın üzerine atar ve bir anda tüm yaptıklarınız ezilir, kaybolur. Aynı şekilde tek başınıza çalışıyor da olabilirsiniz. Mutlaka başınıza gelmiştir. Çalıştığınız dosya da bir değişiklik yapıp kaydettiğinizde ve sonrasında o değişikliğe ihtiyacınız olduğunda geri dönememeniz ve o verinin kaybolması da aynı durumdur.

Bu sebeple Git gibi versiyon kontrol sistemleri de bu sıkıntıları gidermek için oluşturulmuştur. Her ekip üyesinin yaptığı değişiklikler ayrı ayrı ele alınarak, üst üste gelmeyen(çakışmayan) değişiklikler(örneğin aynı satırda yapılmış değişiklikler) yoksa kolayca birleştiriliyor. Eğer üst üste gelen(çakışan) satırlar varsa bu konuda yardımcı olarak kolayca birleştirmemize yardımcı oluyor. Fakat dosya üzerinde yapılan tüm değişiklikleri, saklayarak ta istenildiğinde görülebilmesini ve istenilen revizyona geri dönülebilmesini de sağlıyor.

Kısaca yazılımcılar için olduğu kadar bir belge üzerinde sürekli revizyon yapanlar içinde geçmişe yönelik revizyonları tutan bir sistemdir.

Yazılımcılar için kodlamada yaptığınız bir değişikliği sonradan tekrar geri almak istediğinizde ya da önceki hali ile olan farkını görmek istediğinizde bunu sizin için yöneten harika bir sistemdir.

Peki GitHub nedir?

Github versiyon kontrol sistemleri için(örneğin Git) uzak bir depo(repository)dur. Uzak depo demek, bir havuz olarak da düşünülebilir. Birçok yazılımcının bir araya geldiği, bir projenin kopyası üzerinde çalışarak projenin alt sürümlerini çıkardığı ya da çeşitli ihtiyaçlarını giderdiği ve yaptığı değişikliği havuza gönderdiği bir sosyal kodlama alanıdır.

GitHub üzerinde yapılmış bir projenin bir kopyasını alıp, bilgisayarınızda çalışıp yaptığınız değişiklikleri proje sahibine GitHub sitesi üzerinden gönderebileceğiniz gibi, sizde bir hesap oluşturarak GitHub üzerinde proje oluşturabilirsiniz. Github kullanabilmek için sitesinden hesap oluşturmanız gerekiyor. Bazı terimleri de bilmemiz gerekiyor. Repository, branch ve fork gibi. Respository dediğimiz, GitHub üzerinde bulunan her bir projemizdir. Branch ‘ı, repository’lerimizin(projelerimizin) farklı modülleri olarak düşünebiliriz. Fork etmek demek ise, başkasının oluşturduğu bir repository’i, kendi repository’imiz olarak kopyalamak (ayrıca bilgisayarımıza da klon etmeye hazır hale getirmek) demektir.

Taught by

Murat Baseren

Related Courses

Reviews

Start your review of Git ve GitHub Kullanmak ve Visual Studio

Never Stop Learning!

Get personalized course recommendations, track subjects and courses with reminders, and more.

Sign up for free